Най-добрите храни за кожата

В тази статия ще разгледаме кои са най-добрите храни за кожата. Блестящата коса , здравите нокти и сияещата кожа може да са признаци на страхотен режим на красота, но значението на добрата диета не трябва да се подценява. Храната съдържа много козметични хранителни вещества, които хората са използвали от хиляди години, отвътре и отвън. Днес можем да измием косата си и да овлажним кожата си с мед, розмарин, шипка, авокадо или маслини, за да назовем само няколко.
Няма вълшебна храна, която да ни поддържа да изглеждаме вечно млади, но диетата (и начинът на живот и отношението) оказват влияние върху това как кожата ви изглежда и остарява. Направете тези осем хранителни стъпки за силна, здрава кожа, коса и нокти. Вижте повече и за нашата нова услуга терапия с лифтинг биоразградими конци
1. Протеин – градивните елементи
Кожата, косата и ноктите са предимно протеини. Тези протеини – кератин, колаген и еластин – предпазват бръчките и осигуряват здравина и еластичност. Повечето от нас ядат много протеини от месо, пиле, риба, бобови растения, яйца и млечни храни.
Ако протеинът е толкова важен, повече ли е по-добре? При сериозни изгаряния или рани тялото се нуждае от допълнителен протеин, за да поправи щетите. И атлетите с тежки тренировки имат по-високи нужди от протеини. Но огромните пържоли и протеиновите шейкове не изграждат по-големи мускули или по-добра кожа. Ако ядем повече протеини, отколкото имаме нужда, тялото ни ги превръща в мазнини и ги складира – обикновено там, където не искаме.
Осигурете си протеин за подобряване на кожата, като включите поне една порция постно месо, пиле, морски дарове, бобови растения или яйца и две порции нискомаслени млечни продукти дневно.
Много дами залагат на козметичната ни услуга микроблейдинг
2. Морски дарове – есенциална мазнина
Тялото се нуждае от мазнини. Не мазните сладкиши и пайове, а основните омега-3 и омега-6 мазнини. Ако имате сух, сърбящ скалп или кожа, може да не ядете достатъчно от тях. Те се наричат „основни“ мазнини, защото тялото не може да ги произвежда; трябва да ги изядеш.
Както омега-3, така и омега-6 мазнините произвеждат подобни на хормони вещества, наречени простагландини, които след това се превръщат в други вещества, които влияят на имунитета и възпалението в тялото. Омега-3 мазнините потискат възпалението, имунните реакции и съсирването на кръвта.
Омега-6 мазнините също са от съществено значение за здравата кожа, но твърде много могат да причинят възпаление и алергични реакции. За здрава кожа се нуждаем от баланс между двата вида мазнини. Нашата западна диета обикновено има по-високо съотношение на омега-6 към омега-3 от идеалното.
Дали рибата помага на вашата кожа
Яденето на малко риба всяка седмица, особено мазна риба като сьомга, сардини и риба тон, увеличава омега-3 за по-добър баланс. Мазната риба осигурява дълговерижните омега-3, EPA, DHA и DPA.
Ако не можете да ядете риба, опитайте ленено семе. Лененото (ленено) масло е най-богатият източник на α-линоленова киселина (ALA) – друга омега-3 мазнина.
Проучвания, използващи големи дози (3-4 g) рибено масло, установиха, че то подобрява дерматит и псориазис при някои, но не при всички хора. Те също така откриха, че по-високите количества омега-3 мазнини в кожата са склонни към окисление – точно като маслото, което гранясва, когато е изложено на светлина – така че не препоръчваме мега дозиране на таблетки рибено масло. Вместо това яжте няколко рибни и зеленчукови ястия всяка седмица – риба за мазнини и зеленчуци за антиоксиданти.
Не мислете за рибата само като за филета. Експериментирайте с буци рибна супа, рибно къри и рибен пай. Включете консервирана риба тон, сьомга и сардини за увеличаване на омега-3.
3. Желязо – жизненост и блясък
Уморени и без енергия? Това може да е симптом на ниско желязо . Косата, ноктите и кожата също могат да страдат, ако ви липсва желязо. Кожата може да е много бледа, да сърби или може да има напукване отстрани на устата. Ноктите могат да станат чупливи и да развият вертикални ивици или дори да станат с форма на лъжица. Можете да пуснете повече коса и тя ще бъде забележимо по-суха, чуплива и скучна.
Месото е най-добрият източник на желязо: колкото по-червено е месото, толкова повече желязо съдържа. Ако не ядете месо, можете да получите желязо от бобови растения и пълнозърнести храни, но то се усвоява по-трудно, така че добавете витамин С (от плодов сок, плодове и лют червен пипер) към храната, за да подобрите усвояването.
4. Мюсли – пълнозърнести
Замяната на вашия кроасан и корни с овесени ядки и мюсли ще увеличи приема ви на основни мазнини, витамини от група В и мощния антиоксидант, витамин Е. Витамините от група В лесно могат да бъдат наречени „витамини за кожата“, тъй като дефицитът им често се проявява като сърбяща и суха кожа. Пълнозърнестите храни съдържат и трите части на зърното – трици, ендосперм и зародиш. Рафинираните храни на основата на бяло брашно пропускат триците и зародиша, където са всички тези екстри.
Направете си вкусно мюсли, като комбинирате пълнозърнести овесени ядки, бадеми и сушени плодове. Накиснете за една нощ в нискомаслено мляко и се насладете с допълнителни плодове и кисело мляко.
5. Ядки – хранителни хапки
Ядките са малки хранителни хапки – пълни с основни мазнини, витамин Е и витамини от група В. Веднъж бях диетолог за проучване на сърдечни заболявания, където хора, които са имали инфаркт, бяха помолени да ядат 50 г фъстъци на ден в продължение на 6 седмици. По-специално две жени забелязаха огромно подобрение в косата и ноктите си. Вероятно, след години на диети с ниско съдържание на мазнини, фъстъците са дали на тези жени някои така необходими основни мазнини.
Ядките са добра закуска: малка шепа дневно ще ви даде енергия и ще поддържа косата и ноктите ви в добра форма.
6. Киви и цитруси – витамин С
Витамин С е от съществено значение за производството на колаген, структурния цимент на тялото. Под кожата колагенът е фиброзната тъкан, която я изпълва, осигурявайки опора и форма. С напредване на възрастта кожата губи колаген.
Когато вдишваме автомобилни изпарения, цигарен дим и лежим на слънце, в кожата и тялото ни протичат вредни окислителни реакции. Витамин С, Е и бета-каротинът са мощни антиоксиданти, които премахват вредните странични продукти от окисляването и забавят увреждането на кожата.
Големите дози витамини C, E и бета-каротин помагат за защита на кожата от слънчево изгаряне и подобряват нейната устойчивост към неща, които биха могли да я раздразнят.
Но когато се приема като добавки , понякога антиоксидантната активност се измества към вредна прооксидантна активност. Как да предотвратим това? Пропуснете хапчетата и яжте много, много богати на антиоксиданти плодове и зеленчуци.
Яденето на много киви, портокали, лимони и грейпфрут може да няма същия мигновен ефект на „изпълване“ като колагеновия имплант, но със своя витамин С и стотици антиоксиданти против стареене това е естествена терапия за красота в най-добрия си вид. Плодовете с витамин С са сред най-добрите храни за кожата!
7. Оранжево, жълто, червено и зелено – бета-каротин и витамин А
Според стикера лапата е „супер храна за кожата“. Бета-каротинът, който тялото превръща във витамин А, е това, което придава на морковите, тиквата, мангото и спанака техния вид на здрава кожа. Ако имате суха коса и кожа, вижте колко цветни плодове и зеленчуци и други храни, богати на витамин А, ядете. Заложете на черен дроб, мазна риба и яйчен жълтък.
Големите дози бета-каротин подобряват нейната устойчивост и до известна степен помагат за предпазване на кожата от слънчево изгаряне, особено когато се консумират с други каротеноиди като ликопен (намира се в доматите и динята). Така че може би начинът да си набавите витамин А е сокът от моркови и диня, въпреки че ако прекалите с тях, дланите и бялото на очите ви ще пожълтяват от целия този бета-каротин!
Дерматолозите често използват високи дози витамин А за лечение на акне, но това изисква медицинско наблюдение, тъй като може да увреди черния дроб и да причини вродени дефекти.
За истински тласък на витамин А опитайте омлет или бъркани яйца със спанак и консервирана или прясна сьомга.
8. Вода и чай – течности и флавоноиди
Както каротеноидите, така и флавоноидите помагат за защита на кожата от UV увреждане и могат да подобрят хидратацията и състоянието на кожата. За добре хидратирана кожа, коса и нокти, пийте много вода.
Течностите и флавоноидите подпомагат кръвообращението и доставянето на хранителни вещества, така че си давайте дневна доза флавоноиди с няколко чаши черен, зелен или бял чай и, в зависимост от настроението ви, чаша червено вино, чаша горещо какао или няколко квадратчета черен шоколад. Червеното вино съдържа флавоноиди, но повече от две стандартни напитки на ден ще отменят всички положителни ефекти върху здравето.
Надяваме се Ви е харесалата статията за кои са най-добрите храни за кожата!